Blog

08 Oca

Elektronik fatura ve e-defter kullanımında yeni düzenleme!

İşletmenizi yakından ilgilendirecek gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. GİB`in 10 Ağustos’ta yayınladığı taslak tebliğ ile e-defter ve elektronik fatura kullanımında değişiklikler yapılması öngörülüyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni yayınladığı taslak tebliğ ile elektronik belge ve e-defter uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla 454 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde değişiklik yapacağını açıkladı. Ekim ayında yayına girmesi beklenen taslak tebliğ ile mükellef sayısının arttırılması ve mükelleflerin kağıt belge düzenlemekten kaynaklanan maliyetlerinde tasarruf sağlaması bekleniyor.

e-Defter ve elektronik fatura sistemlerine geçiş için ciro sınırı düşürülecek!

Vergi Usul Kanunu Taslak Tebliği’ni kısaca özetleyecek olursak:

  • 2017 veya ardından gelen hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 5 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler için e-Defter ve Elektronik Fatura sistemlerine geçiş zorunluluğu getirilecek.
  • 5 Milyon TL ciro şartını 2017 yılında sağlayan mükelleflerin 01/01/2019 tarihinde, 2018 veya ardından gelen dönemde sağlayanların ise ilgili hesap dönemini izleyen ikinci yılın başından itibaren,
  • EPDK’dan lisans alımı veya ÖTV mükellefiyet tesisini 2018 yılında gerçekleştiren mükelleflerin 01/01/2019, 2019 ve ardından gerçekleştirenlerin ise ilgili işlemin gerçekleştirildiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Defter ve Elektronik Fatura uygulamalarına geçmesi zorunlu olacaktır.
  • İhracat faturaları ile yolcu beraberi eşya ihracı faturaların e-Fatura olarak düzenlenmesine ek olarak bavul ticareti kapsamında kağıt üzerinde hazırlanan Özel Faturalar da artık elektronik fatura olarak düzenlenecektir.

Taslak tebliğ metnine buradan ulaşabilirsiniz. Tebliğ yayına alındığı anda haberdar olmak için Paraşüt Blog’u takip etmeye devam edin.

Related Posts