Blog

25 Oca

16 OCAK 2020 Yeni E-Defter Düzenlemesi

e defter düzenlemesi

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 16 Ocak 2020’de e-Defter sitesi sitesi üzerinden, e-defter beratlarının aylık veya geçici vergi dönemleri bazında yüklenebilmesine ilişkin olarak yeni bir düzenleme yaptığını duyurdu. Bu düzenlemeye göre, e-Defter beratlarının 3 aylık yüklenebilmesi talebi 31 Ocak 2025 tarihine dek www.edefter.gov.tr adresinden “bilgi güncelle/berat yükleme tercihi” bölümünden “geçici vergi dönemleri” olarak seçilebilecek. Seçilmediği takdirde de ”aylık gönderim” seçilmiş sayılacak ve mevcut durumda olduğu gibi aylık gönderim yapılacaktır.

Güncel bilgiyi aktardığımıza göre şimdi bu düzenlemeyle ilgili aklınızda olması muhtemel soruların cevabını verelim:

 

  • “Geçici vergi dönemleri” seçeneğini seçersem ne olur? Seçmezsem nasıl bir durumla karşılaşırım?

Eğer “geçici vergi dönemleri” seçerseniz, e-defter beratlarınızı 3 ayda bir gönderme avantajınız olacak. Yılda 12 kez e-defter oluşturmakla ve göndermekle uğraşmak yerine bu seçimle daha rahat bir düzene geçebilirsiniz. Seçim yapmadığınız takdirde ya da “aylık gönderim” seçeneği ile ilerlerseniz her ay 3 ay önceki dönemi göndermiş olacaksınız.

 

  • Aylık gönderim ile ilerleyip daha sonra 3 aylık düzene geçebilir miyim?

Açıklamaya göre bir seçim yapmayıp aylık gönderim alternatifi ile ilerlerseniz daha sonra 3 aylık yönteme geçemezsiniz.

 

  • 3 aylık seçtim, daha sonra aylık gönderime geçebilir miyim?

Açıklamada 3 aylık seçimden aylık seçime geçiş öngörülmüyor.

 

  • Aylık seçip programdan 3 aylık gönderdim, nasıl bir durumla karşılaşacağım? Program bunu kontrol edecek mi ya da etmeli mi?

Geç gönderim konusunda GİB’in herhangi bir engellemesi söz konusu değil. Geç gönderdiğiniz dönemlerle ilgili GİB sizden açıklama isteyebilir veya teknik/YMM raporu talep edebilirsiniz.

 

  • 3 aylık seçip programdan aylık gönderdim, nasıl bir durumla karşılaşacağım? Program bunu kontrol edecek mi ya da etmeli mi?

Dönem içinde gönderim yapmış sayıldığınız için bu durum bir sakınca teşkil etmiyor.

 

  • Hiçbir seçim yapmadım, nasıl bir durumla karşılaşacağım? Programda aylık mı yoksa 3 aylık seçmişim gibi mi ilerleyeceğim?

Hiç seçim yoksa program aylık düzende ilerleyecek.

 

  • Seçim yapmayanlar beratlarını yükleyemeyecek mi? Yüklerken bir kontrol var mı? Yoksa, bundan sonra olacak mı?

Seçim yapmayanlar aylık düzende berat yüklemeye devam edecekler. GİB prensip olarak önceki yüklemenin yapılması şartı ile e-defter gönderimini engellemiyor.

  • Geçici vergi beyanname dönemlerinde e-defter gönderme tercihini ne zamana kadar yapabilirim?

Yapılacak tercihi 31 Ocak 2025 tarihine kadar e-defter uygulaması üzerinden güncelleyebilirsiniz. Bu tarihten sonra yapılan seçimi değiştirmeniz mümkün değildir. Tercihinize ilişkin olarak dilekçe gönderilmez. Özel hesap dönemine tabi mükellefler, e-defter beratlarını geçici vergi dönemleri bazında yüklemeyi tercih ederlerse tabi oldukları özel hesap döneminin ilk ayında, tercihlerini belirten bir dilekçe ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) başvurması gerekir.

Söz konusu duyuruyu e-defter.gov.tr‘de bulabilirsiniz:

http://edefter.gov.tr/dosyalar/Aylik_veya_3_aylik_berat_yukleme_duyuru.pdf

Related Posts